Opis gry:
Gra Biały Zamek to strategiczna planszówka typu euro, w której gracze zarządzają zasobami, umieszczają robotników i kości w celu wykonywania akcji. Podobnie jak w grze Czerwona Katedra, w Białym Zamku w trakcie rozgrywki, w ciągu trzech rund, gracze będą wysyłać członków swojego klanu, aby pielęgnowali ogrody, bronili zamku lub awansowali w drabinie społecznej szlachty. Na koniec rozgrywki otrzymają punkty zwycięstwa adekwatnie do swoich zasług. Powalająca sałatka punktowa i ogromny wysiłek dla szarych komórek zamknięty w niewielkim pudełku.
Podstawowe informacje:
Autorzy: Isra C. i Shei S.
Grafiki: Joan Guardiet
Wydawnictwo: Portal Games
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 80 minut
Wiek: od 12 lat
Premiera: marzec 2024 -> AKTUALIZACJA: Już dostępny
Nasze oczekiwania:
Okiem Gracza:
Pierwszy rzut oka po premierze:
Biały Zamek – oj, to jest coś dla mnie. Wiedziałem od targów w Essen, że pojawi się perełka skupiająca wszystko co najlepsze w grach euro, więc bardzo się cieszę, że zagrałem.
Macie do dyspozycji tylko 9 tur, w których wybieracie kostkę, zajmujecie nią pole i wykonujecie czynności z nim związane. Oczywiście to niesamowicie kombogenna gra, więc z jednej kostki możecie wygenerować nawet 3 akcje, a optymalne wykorzystanie każdej z nich to clue sprawy.
Podoba mi się w niej, że punkty zwycięstwa płyną z każdej strony, nawet za zgromadzone „przy okazji” zasoby, których nie udało nam się lepiej wykorzystać, a jednocześnie wyniki końcowe nie są kosmicznie duże. Rodzi to w mojej głowie uczucie niedosytu i chęć zagrania raz jeszcze, chociaż mózg bije na alarm z przegrzania.
Doceniam też kompaktowość tego tytułu. Kawał gry zmieszczony w tak niepozornym pudełku przypomina mi pod tym względem Klany Kaledonii. Z mankamentów – na pierwszy rzut oka wydaje się, że trzeba zrobić wszystko, aby umieszczać robotników w zamku i na placach treningowych, ponieważ punkty za obsadzenie obu lokacji są mnożone, inaczej będzie ciężko o bardzo dobry wynik, matematyka jest nieubłagana. Na pewno wymaga to jednak dalszej analizy w warunkach bojowych, czyli nad stołem. Chętnie posłucham też waszego zdania na ten temat. Ja gorąco polecam ten tytuł i czekam na kolejne partie z niecierpliwością.
Redakcja okiemgracza.pl
Arkadiusz "Święty" Świętoń, Mateusz "Owca" Owczarek, Michał "Foka" Zając
Zapaleni miłośnicy gier planszowych, którzy od wielu lat eksplorują różnorodny świat tych gier. Ich pasja do gier wykracza poza zwykłą rozrywkę; wolne chwile poświęcają na szczegółową analizę nowych gier, zagłębiając się w ich mechanikę, strategie i elementy tematyczne. Ich podejście do gier jest zarówno intelektualne, jak i przyjemne, co czyni ich szanowanymi postaciami w społeczności graczy.
Jest jeszcze Piątkowski Klub Planszowy, działający na północy Poznania. Spotkania odbywają się w każdą niedzielę na Fort Va od godz.…