planszowe-newsy3
Święto Planszy

Święto Planszy – konwent online 

Ponad 3 miesiące po 25. edycji PortalConu wydawnictwo Portal postanowiło skorzystać z długiego weekendu majowego i zaprosić wszystkich złaknionych nowości oraz ciekawostek na Święto Planszy w postaci konwentu online. Najistotniejszym elementem tego wydarzenia było ogłoszenie kolejnych premier wydawniczych. A oto niektóre z nich:

Zombiaki 2: Atak na Moskwę – odświeżona graficznie wersja portalowego klasyka specjalnie na 25-lecie wydawnictwa. Premiera w sierpniu.
Decrypto: Edycja Jubileuszowa – 110 kart, czyli 440 zupełnie nowych haseł do genialnej gry imprezowej. Pozycja obowiązkowa dla fanów.
Kojot – karcianka z serii zapoczątkowanej przez Spicy. Kolejny niepozorny tytuł o dużym potencjale. Premiera w III kwartale br.
Biały Zamek: Matcha – dodatek do jednego z największych hitów wśród gier euro ostatnich lat. Premiera przy okazji targów w Essen (październik).
Too Many Bones: Nugget – jedna z ciekawszych postaci w świecie TMB. Fani z pewnością ostrzą sobie na nią zęby.
Army Of The Dead – tytuł ze stajni Zombicide oparty o fabułę filmu „Armia Umarłych”. Scenariusze, zombie i kupa frajdy. Premiera w IV kwartale br.
Neuroshima Hex: Desert Tribes (Ludzie Pustyni) – kolejna już frakcja do gry, której nie trzeba właściwie przedstawiać, a wraz z nią nowe mechaniki i możliwości. Premiera we wrześniu.

Oprócz powyższych zapowiedziano także wydanie następujących pozycji: Podwójni Agenci, Diamenty, Wroth, The Dead Keep, Potwory w Tokio: Pierwsze Starcie, Resurgence, Marvel United: Civil War, Mind Bug: Battlefruit Kingdom i Battlefruit Galaxy, Dead by Daylight: Gatekeeper oraz Unbroken. Po więcej informacji zapraszamy już wkrótce do działu premier.

Odmęty Grozy Otchłań

Rebel.pl – zapowiedzi

Wydawnictwo Rebel.pl nie zawodzi swoich fanów i również donosi o nowościach. Dodatek do Odmętów Grozy o nazwie Otchłań już wkrótce, bo 19. czerwca, będzie dostępny. Wraz z nim wzrośnie zagrożenie na parowcu Atlantica, więc wybierajcie mądrze między nowymi postaciami oraz sojusznikami, by uchronić łajbę od katastrofy.

W ich dziale zapowiedzi pojawiła się także ciekawostka ze świata Władcy Pierścieni. Pojedynek o Śródziemie to reimplementacja 7 Cudów Świata: Pojedynek z dodatkowymi elementami dopasowanymi do tematu. Na więcej szczegółów trzeba będzie jeszcze poczekać, gdyż nie jest znana jeszcze data premiery.

Wiek Cudów

Wiek Cudów – premiera

Pamiętacie jeszcze zeszłoroczne zapowiedzi od Galakty? Kilka tytułów zaliczyło poślizg, w tym m.in. Wiek Cudów, który właśnie w maju trafił do sprzedaży.
Jako bóstwo z eldranirskiego panteonu karmisz się wiarą swoich wyznawców. Jesteś jednak bogiem dobrotliwym, dlatego wspierasz ludzi, budujesz monumenty i osiągasz cele, by zwyciężyć w tym wyścigu nieśmiertelnych. Na końcu wszystko sprowadzi się przecież do punktów zwycięstwa, więc każde rozmieszczenie płytki energii może mieć znaczenie.

inventions-ewolucja-idei

Inventions: Ewolucja Idei – premiera

Wspominaliśmy o tym w poprzednim przeglądzie, a teraz możemy potwierdzić. Inventions: Ewolucja Idei od wydawnictwa Portal miała swoją premierę i każdy fan twórczego kunsztu Vitala Lacerdy może się już zmierzyć z tym potworem w domowym zaciszu. Stań na czele społeczności, rozwijaj przełomowe myśli by stały się wynalazkami i dziel się wiedzą podczas podróży od ery kamienia łupanego po czasy współczesne. Zgromadź przy tym najwięcej Punktów Pomysłowości, a zwycięstwo będzie Twoje.
Niezmiernie cieszy nas fakt lokalizowania tak zacnych gier oraz to, że polskojęzyczna edycja zawiera ekskluzywne cele z kampanii na Kickstarterze, np. metalowy Chronos, drewniane znaczniki wpływów i specjalne tacki na płytki Postępu.

Łódź You Play?

Łódź You Play? – festiwal

Nadchodzi Festiwal Gier Planszowych Łódź You Play? Będzie to pierwsza edycja jednodniowego wydarzenia organizowanego przez Planszówkowych Astronautów. 20. lipca 2024 w godzinach 10:00 – 2:00 w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej szykujcie się na masę turniejów, warsztaty z malowania figurek oraz sesje RPG.

Natomiast w Hali Maszyn będzie na was czekała ogromna przestrzeń do przetestowania ponad 1500 tytułów dostępnych w wypożyczalni, a oprócz tego strefa sklepów oraz wystawców, bitewniaki i prototypy, twórcy, recenzenci i wiele, wiele innych.

Rezerwujcie datę w kalendarzu i do zobaczenia na miejscu!

Grimcoven

Grimcoven – kampania

Co nowego u naszego największego eksportera plastiku – Awaken Realms? Od 6. czerwca trwa kampania w serwisie Gamefound mająca na celu wydanie Grimcoven. Podstawowy cel został osiągnięty w 152 sekundy, teraz walka toczy się o cele dodatkowe.
Ten skrupulatnie rozwijany projekt Krzysztofa Belczyka wzbudził nasze szczególne zainteresowanie już podczas zapowiedzi na początku roku. Bardzo wciągający świat, rozgrywka oparta na pojedynczych scenariuszach, a nie kampanii, masa pięknych figurek – nie mogliśmy przejść obok tego obojętnie. Zbiórka zakończy się 27. czerwca. Przewidywana data realizacji to wrzesień 2025 i mamy nadzieję, że właśnie jesienią przyszłego roku uraczymy was nie tylko unboxingiem, ale też wnikliwą analizą i recenzją.

How to safe a world

Lucrum Games – kampanie

Pozostając w temacie kampanijnym informujemy, że wydawnictwo Lucrum Games właśnie zakończyło z sukcesem zbieranie funduszy na grę karcianą w świecie Thorgala. Autorem gry jest Marcin Tomczyk (Might & Magic Heroes, Veto), a grafiki są wyjęte żywcem ze stron komiksów Grzegorza Rosińskiego.

To jednak nie koniec jeśli chodzi o powyższe wydawnictwo. Dołączyło ono także do kampanii gry How To Safe a World jako partner odpowiedzialny za polskojęzyczne wydanie. Tętniąca życiem Alarria może wkrótce przestać istnieć, gdyż znalazła się na kursie kolizyjnym z asteroidą. Jako doświadczony naukowiec musisz zaangażować się w rozwój trzech planów uratowania planety. W grę wchodzi zniszczenie zagrożenia przy pomocy lasera, utworzenie orbitalnej osłony energetycznej i ewakuacja unikalnych gatunków na pobliski księżyc znajdujący się poza strefą wybuchu. Mądrze przydzielaj robotników i zarządzaj zasobami, aby zwiększyć szansę na sukces i uratować ten cenny dla nauki świat.

Przed nami ostatnie godziny trwania wsparcia, pospieszcie się więc i dajcie znać, co sądzicie o tej grze.

Kupcy z nocnego traktu

Kupcy z Nocnego Traktu – przedsprzedaż

A kiedy już to zrobicie, zajrzyjcie też na stronę sklepu wydawnictwa Lucrum Games, gdyż tam, do godzin porannych 22. czerwca, trwa przedsprzedaż Kupców z Nocnego Traktu oraz gadżetów upiększających grę. Ma to związek z trwającą kampanią dodatku zorganizowaną przez oryginalnego wydawcę Elf Creek Games.

W grze wcielicie się w role, jakżeby inaczej, kupców zaopatrujących miasteczka i bohaterów w niezbędne przedmioty. Powiększając swoją karawanę i wzmacniając ją, będziecie mogli spróbować swojego szczęścia w lochach, gdzie ukryte są najpotężniejsze artefakty. Warto również zajrzeć czasem na Czarny Rynek, aby zdobyć to, czego potrzebujecie, spod lady. Kluczem do zwycięstwa jest balans między zyskiem a prestiżem, więc nie bądźcie zbyt chciwi i przysłużcie się królestwu Lumi.

Unmatched

Unmatched: Ciosy i Strzały – przedsprzedaż

Polski wydawca uwielbianej przez nas serii Unmatched, a więc Ogry Games, rozpoczął we własnym sklepie przedsprzedaż kolejnej odsłony pt. Ciosy i Strzały. Tym razem areną walki będzie Globe Theatre, a jej uczestnikami William Szekspir oraz trzy wytwory jego ogromnej wyobraźni: Siostry Przeznaczeń, Hamlet i Tytania. W taliach bohaterów jak zawsze zastosowano unikatowe smaczki, np. Szekspir wynagradzany jest za tworzenie wersów w pentametrze jambicznym. Brzmi arcyciekawie, więc nie możemy doczekać się, żeby zobaczyć to na własne oczy.
Premiera już we wrześniu tego roku.

Ekspert okiemgracza.pl
Ekspert okiemgracza.pl

Mateusz ,,Owca" Owczarek

Zapalony miłośnik gier planszowych, który od lat eksploruje różnorodny świat tych gier. Jego pasja do gier wykracza poza zwykłą rozrywkę; wolne chwile poświęca na szczegółową analizę nowych gier, zagłębiając się w ich mechanikę, strategie i elementy tematyczne. Jego podejście do gier jest zarówno intelektualne, jak i przyjemne, co czyni go szanowaną postacią w społeczności graczy.

Ocena artykułu:

4.9/5