Awaken Realms -10 urodziny i plany wydawnicze

Już za kilka dni, 27 lutego o godzinie 18 na YouTube, odbędzie się live (link tutaj), w którym Marcin Świerkot opowie o nadchodzących premierach. Jak sami zapowiadają, mają przygotowaną dla nas nie lada niespodziankę. Czekamy z niecierpliwością na zapowiedzi gier, szczególnie, że wydarzenie połączone jest z 10 rocznicą powstania Awaken Realms.

Przytoczę kilka liczb z ich oficjalnej strony:

  • ponad 40 milionów dolarów zebrane z kampanii społecznościowych!
  • ponad 250 tysięcy osób wspierających wszystkie te kampanie 
  • 500 tysięcy wysłanych paczek
  • prawie 300 osób wchodzących w skład szeroko rozumianego zespołu Awaken Realms.

Widać, że przez te 10 lat wiele się wydarzyło. Dlatego tym bardziej będziemy śledzić uważnie to wydarzenie. Mam nadzieję, że po ogłoszeniach będziemy faktycznie wniebowzięci,  złapiemy się za głowy (i pewnie za portfele).    

Zostańcie z nami, zaktualizujemy informacje po zapowiedziach.

AKTUALIZACJA

Oto powracamy po live’ie Marcina Świerkota, aby przedstawić Wam plany na najbliższy rok wydawnictwa Awaken Realms. Jeśli miałbym w kilku punktach zaspoilerować zapowiedzi:

  1.  Wszystkie nowości pojawiać się będą przez plaftormę crowdfundingową gamefound.com
  2.  Awaken Realms = figurki, Figurki, FIGURKI.
  3. Otrzymamy zarówno całkiem nowe tytuły, jak i dwie „edycje specjalne” bardzo znanych i lubianych gier.
  4. Wydawnictwo coraz częściej stawia na głębię tematyczną i dobrze napisaną historię, a to za sprawą współpracy z Krzysztofem Piskorskim

Zapraszam więc do prześledzenia zapowiedzi. Podzielmy je sobie na te, które już są znane i w  w tej chwili dostępne jako late pledge oraz te, których kampania dopiero ruszy w tym roku.

Awaken Realms – nowe kampanie na rok 2024

 

Zamki Burgundii edycja specjalna

Jeśli przegapiliście pierwszą kampanię, która miała miejsce w 2022 roku, mamy dla was dobre informacje. Awaken Realms zapowiada powrót tego tytułu na platformę Gamefound w drugim kwartale 2024 roku. 

W edycji specjalnej Zamków Burgundii otrzymujemy klasyczny tytuł Stefana Felda, tylko większy, lepszy i piękniejszy. Zmianie uległy przede wszystkim grafiki, rozkład komponentów na planszy głównej oraz planszach graczy, pojawił się również nowy dodatek: Winnice. Całość uzyskała także trójwymiarowy charakter dzięki grubym, akrylowym płytkom lub miniaturkom budowli, które wznosimy w trakcie gry. Wszystko to, aby zmaksymalizować pozytywne doznania, których brakowało starszej edycji. 

Moim zdaniem: gra, której nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jedna z najlepszych jakie kiedykolwiek powstały, mój osobisty TOP.  Posiadanie starszych wydań i bezwarunkowe zadowolenie z ich jakości sprawia, że absolutnie nie znajduję się w gronie osób czekających na tę kampanię. Ewidentnie wystąpił tu przerost formy nad treścią, a gra przecież treściwa jest. Rozumiem rozwiązanie problemu przesuwających się płytek, ułatwienie dostępu do elementów i zasad gry, ale nie wzbudza to we mnie większych emocji.

Nasze oczekiwania: 1/10 

Link do kampanii

 

puerto rico edycja specjalna

Puerto Rico 1897 edycja specjalna

Po niebywałym sukcesie, jaki udało się osiągnąć edycji specjalnej Zamków Burgundii, Awaken Realms sięga po kolejny klasyk, a mianowicie Puerto Rico. W trzecim kwartale bieżącego roku, ponownie za sprawą wspieraczki na Gamefound, powrócimy na Morze Karaibskie i stoczymy pojedynek na plantacje, towary i budynki, w wersji na wypasie. Zapowiedź kampanii można już śledzić i jednocześnie brać czynny udział w kształtowaniu finalnej wersji gry. 

Moim zdaniem: tytuł kultowy, ale jednocześnie dość kontrowersyjny – w końcu jesteśmy tam kolonistami bogacącymi się pracą innych. Tak przynajmniej zapamiętałem fabularny opis polskiej edycji sprzed lat. Wiem, że przechodziła ona kilka transformacji, m.in. uzyskując podtytuł 1897, który ma się pojawić również w tym najnowszym wcieleniu. Nie było mi jednak nigdy po drodze z tą planszówką, gram w nią rzadko, być może narracja się zmieniła wraz z kolejnymi edycjami. Poziom zainteresowania oceniam więc podobnie jak w przypadku Zamków Burgundii. Nurtuje mnie tylko jedno pytanie: w jakim kolorze będą żetony pracowników? 😉

Nasze oczekiwania: 1/10

Link do kampanii

 

Grimcoven

W drugim kwartale bieżącego roku ma również wystartować kampania gry Grimcoven. Ten kooperacyjny tytuł przeniesie Cię do świata, gdzie polowanie jest wszystkim, co się liczy, a cierpienie towarzyszy Ci na każdym kroku. Wykorzystujesz więc energię, która z niego płynie – Lament, by unicestwić monstra stojące na twojej drodze do ostatecznego starcia z siłami zła. Rozwijaj siebie i swoje umiejętności, ale pamiętaj, że zawsze jest jakiś haczyk. Zbyt dużo Lamentu sprawi, że zatracisz się w nim i zamienisz w koszmar, który przysięgałeś zniszczyć, a Twoi towarzysze nie będą mieć wyboru i zwrócą się przeciwko Tobie. 

Moim zdaniem: po wcześniejszym „umiarkowanym” entuzjazmie związanym z zapowiadanymi kampaniami, teraz przenosimy się na zupełnie inny biegun oczekiwań. Grimcoven prezentuje się póki co bardzo dobrze. Boss battler bez rozbudowanej kampanii, opierający się na pojedynczych scenariuszach do rozegrania w 2-3 godziny, osadzony w bardzo mrocznym świecie, pełen zróżnicowanych przeciwników i postaci z unikalnymi zdolnościami. To wszystko generalnie już kiedyś było i wiadomo, że twórcy będą zawsze zachwalać swój produkt, a w odniesieniu do Grimcoven nie jest inaczej, ale ja jestem zaintrygowany. Jeśli przydzielanie kostek, jako podstawowa mechanika, udźwignie całokształt, to świeć Panie nad moim portfelem. Po więcej aktualnych informacji zajrzyjcie na stronę zapowiadającą kampanię.


Nasze oczekiwania: 9/10

Link do kampanii

 

Lands of Evershade

Stwórz drużynę, która perfekcyjnie się uzupełnia, poznaj wszystkie tajemnice przepastnego świata w cieniu Luady i ocal od zapomnienia tych, którzy przepadli wraz z pęknięciem słońca. Lands of Evershade to hybryda gry planszowej oraz systemu RPG, w której nie tylko przyjdzie nam przeżywać niesamowite przygody, toczyć epickie walki i podejmować trudne wybory, ale zakosztujemy także wszystkich niuansów zarezerwowanych dotychczas dla sesji z mistrzem gry. Rozgrywkę rozpocznie wykreowanie unikalnej postaci, ze szczegółową historią jej pochodzenia i specjalnymi zdolnościami, które będą rozwijane i odblokują indywidualną ścieżkę spotkań, dialogów i doświadczeń przygotowaną specjalnie dla nas. Następnie zostaniemy rzuceni w wir walki o przetrwanie w wyjątkowo nieprzyjaznym środowisku, gdzie otwarta przestrzeń to jałowe pustkowie, gotowe wymazać z kart historii całą naszą egzystencję. Choć nie będziemy stronić od fizycznej bitwy, wiedza też może okazać się przydatnym orężem. Przygotuj się więc na wyjątkowe doświadczenie z grą Lands of Evershade. 

Moim zdaniem: projekt jakoby dopieszczany przez lata i z zamiarem rozwijania w latach kolejnych. Jednym słowem – przełomowy. A chce się być częścią właśnie takich rzeczy. Jeśli za świat odpowiedzialny jest Krzysztof Piskorski, to można być pewnym, że dostaniemy produkt w tej materii genialny. W redakcji znamy i cenimy jego twórczość, osobiście książki osadzone w takim uniwersum zwyczajnie bym pożerał. O techniczną stronę również nie trzeba się martwić, jakość komponentów jest u tego wydawcy na pierwszym miejscu. Zagadką pozostaje wyłącznie grywalność. Czy ten mariaż planszówki i RPG wyjdzie Lands of Evershade na dobre? Czy gracze faktycznie otrzymają masę swobody w swoich poczynaniach? Przekonamy się w czwartym kwartale 2024 roku wraz ze startem kampanii, a tak naprawdę dużo później, gdy rozłożymy gotowy produkt na naszym stole.


Nasze oczekiwania: 8/10

Link do kampanii

 

Ekspert okiemgracza.pl
Ekspert okiemgracza.pl

Mateusz ,,Owca" Owczarek

Zapalony miłośnik gier planszowych, który od dziesięciu lat eksploruje różnorodny świat tych gier. Jego pasja do gier wykracza poza zwykłą rozrywkę; wolne chwile poświęca na szczegółową analizę nowych gier, zagłębiając się w ich mechanikę, strategie i elementy tematyczne. Jego podejście do gier jest zarówno intelektualne, jak i przyjemne, co czyni go szanowaną postacią w społeczności graczy.

Ocena ogólna:

4.9/5