Cluedo

Opis gry:

,,Mówicie, że to morderstwo?”

“Nie ma wątpliwości”

“Ale kto, gdzie i jak to zrobił?”

Na te pytania będziesz musiał odpowiedzieć jako pierwszy. Wykorzystaj swoje zdolności detektywistyczne i dedukcyjne, by śledzić zbrodnię i znaleźć wszystkie dowody. Obchodź pokoje i przesłuchuj swoich rywali. Odpowiedzi kryją się w kopercie i za każdym razem są inne.

Bądź więc uważny i zapisuj swoje spostrzeżenia, odkrywając – krok po kroku – na zasadzie eliminacji, gdzie zamordowano Doktora Czarneckiego, czym dokonano zbrodni i – co najważniejsze – kto jest zbrodniarzem?

Gra dla 3-6 osób. Rewelacyjna zabawa! Kiedy spotka się więcej osób (4-6), gra nabiera niesamowitego klimatu – naprawdę można mieć problem z odgadnięciem kto jest zbrodniarzem. Dzięki dobrej grze aktorskiej i zimnym nerwom można wszystkich zmylić!

Przy grze zawsze jest dużo śmiechu, podejrzeń, prób oszustwa i odwrócenia uwagi – jednym słowem trzeba być czujnym, spostrzegawczym i przebiegłym.

Zawartość pudełka:

planszę,
żółtą kopertę morderstwa,
notes detektywa,
6 pionków,
21 czarnych kart Cluedo,
13 czerwonych kart bonusowych,
6 figurek narzędzi zbrodni
2 kości do gry.

Podstawowe informacje:

liczba graczy: 3-6
wiek: 8+
czas rozgrywki: ok. 60 min.
wydawca: Hasbro
autor: Anthony E. Pratt
wydanie: polskie

Ocena rozgrywki:

Losowość

Interakcja:

Złożoność

Okiem Gracza:

Najczęsciej zadawane pytania:

Co to jest Cluedo?
Cluedo to klasyczna gra planszowa, w której gracze muszą rozwiązać zagadkę morderstwa. Gracze wcielają się w rolę detektywów, którzy muszą ustalić, kto zabił ofiarę, jakim narzędziem i w jakim pomieszczeniu. Wygrana w Cluedo wymaga umiejętności dedukcji, intuicji i blefu.
Jak grać w Cluedo?
Cluedo można grać od 2 do 6 osób. Na początku gry losuje się trzy karty: osobę, narzędzie i pomieszczenie, które określają szczegóły zbrodni. Karty te wkłada się do specjalnej koperty i odkłada na bok. Resztę kart tasuje się i rozdaje równo między graczy. Każdy gracz otrzymuje też arkusz notatnika, na którym może zapisywać swoje podejrzenia. Każdy gracz wybiera też pionek, który reprezentuje jedną z sześciu postaci podejrzanych. Pionki ustawia się na planszy, która przedstawia plan rezydencji, w której doszło do morderstwa. Plansza składa się z dziewięciu pomieszczeń połączonych korytarzami. Niektóre pomieszczenia mają tajne przejścia do innych pomieszczeń.
Gra toczy się na zmianę, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gracz, który zaczyna, rzuca dwiema kośćmi i przesuwa swój pionek o liczbę pól równą sumie oczek. Pionek może poruszać się w dowolnym kierunku, ale nie może wchodzić na pole zajęte przez inny pionek ani poruszać się po przekątnej. Jeśli gracz wejdzie do pomieszczenia, może zgłosić podejrzenie, czyli wskazać osobę, narzędzie i pomieszczenie, które jego zdaniem są związane z zbrodnią. Następnie przenosi się pionek i kartę wskazanej osoby oraz kartę wskazanego narzędzia do tego pomieszczenia. Potem gracz po lewej stronie od gracza zgłaszającego podejrzenie musi pokazać mu jedną kartę, którą ma na ręce, a która odpowiada podejrzeniu. Jeśli nie ma takiej karty, sprawdza kolejny gracz i tak dalej, aż ktoś pokaże kartę lub nikt nie będzie miał takiej karty. Gracz, który zobaczył kartę, może ją wykreślić ze swojego notatnika. Jeśli nikt nie pokazał karty, gracz może rzucić oskarżenie, czyli powiedzieć, że karty w kopercie są takie same, jak jego podejrzenie. Wtedy sprawdza się zawartość koperty. Jeśli gracz miał rację, wygrywa grę. Jeśli się pomylił, odpada z gry i pokazuje swoje karty innym graczom.
Jakie są wersje gry Cluedo?
Cluedo to gra, która ma wiele wariantów i edycji. Niektóre z nich zmieniają fabułę, postaci, narzędzia lub pomieszczenia, inne dodają nowe elementy lub zasady. Oto niektóre z nich:
Cluedo Harry Potter – to wersja, w której gracze muszą odkryć, kto zabił studenta Hogwartu, jakim zaklęciem i gdzie. Gracze mogą używać magicznych przedmiotów, takich jak peleryna niewidka czy mapa Huncwotów, aby pomóc sobie w śledztwie lub utrudnić je innym. Gracze mogą też zmierzyć się z Mrocznymi Znakami, które mogą wpłynąć na przebieg gry.
Cluedo Gra o Tron – to wersja, w której gracze muszą odkryć, kto zabił króla Joffreya, jakim narzędziem i gdzie. Gracze mogą wybrać jedną z sześciu rodzin: Starków, Lannisterów, Baratheonów, Greyjoyów, Targaryenów lub Tyrellów. Każda rodzina ma swoje specjalne zdolności i cele. Gracze mogą też używać kart intrygi, które mogą zmienić sytuację na planszy.
Cluedo Batman – to wersja, w której gracze muszą odkryć, kto zabił komisarza Gordona, jakim narzędziem i gdzie. Gracze mogą wcielić się w rolę Batmana, Robina, Batgirl, Nightwinga, Orakla lub Człowieka Nietoperza. Każda postać ma swoje specjalne zdolności i sprzęt. Gracze mogą też używać kart zdarzeń, które mogą wpłynąć na przebieg gry.
Cluedo Sherlock – to wersja, w której gracze muszą odkryć, kto zabił Moriarty’ego, jakim narzędziem i gdzie. Gracze mogą wcielić się w rolę Sherlocka Holmesa, Johna Watsona, Mary Watson, Mycrofta Holmesa, Molly Hooper lub Irene Adler. Każda postać ma swoje specjalne zdolności i przedmioty. Gracze mogą też używać kart dowodów, które mogą pomóc lub zaszkodzić w śledztwie.
Redakcja okiemgracza.pl
Redakcja okiemgracza.pl

Arkadiusz "Święty" Świętoń, Mateusz "Owca" Owczarek, Michał "Foka" Zając

Zapaleni miłośnicy gier planszowych, którzy od lat eksplorują różnorodny świat tych gier. Ich pasja do gier wykracza poza zwykłą rozrywkę; wolne chwile poświęcają na szczegółową analizę nowych gier, zagłębiając się w ich mechanikę, strategie i elementy tematyczne. Ich podejście do gier jest zarówno intelektualne, jak i przyjemne, co czyni ich szanowanymi postaciami w społeczności graczy.

Ocena ogólna:

5/5