fotosynteza

Opis gry:

Fotosynteza to abstrakcyjna gra strategiczna autorstwa Hjalmara Hacha, laureata wielu prestiżowych nagród, w tym cyklu Golden Geek.

W grze rywalizujecie o przestrzeń i dostęp do słońca dla waszych roślin w małym, pełnym życia lesie. Każdy z graczy dysponuje własnym zestawem drzew, które sadzi na planszy lasu. Tylko nasłonecznione drzewa zapewnią punkty, dlatego unikajcie cienia! W Fotosyntezie każdy ruch będzie wynikał z obmyślanej przez was strategii, będąc jednocześnie jawnym dla wszystkich przeciwników. Wykonywanie odpowiednich akcji w odpowiednim czasie oraz trafne decydowanie o wydaniu lub zachowaniu punktów Światła jest kluczem do sukcesu. Sadźcie drzewa, doglądajcie ich wzrostu i ścinajcie w odpowiednim czasie, otrzymując za to punkty zwycięstwa. Ten z was, który zdobędzie ich najwięcej, wygra!

W grze Fotosynteza, każda rozgrywka składa się z 18 rund, odmierzanych przez kafelek Słońca, który krąży dookoła planszy. Każda runda składa się z dwóch faz: Fazy Fotosyntezy i Fazy Cyklu Życia. W pierwszej fazie otrzymujecie punkty Światła za każde nasłonecznione drzewo. Zobaczcie, gdzie aktualnie znajduje się kafel Słońca i poprowadźcie od niego linie proste. Każde drzewo na drodze tych promieni punktuje — Małe za 1 punkt, Średnie za 2, a Duże za 3. Ale uwaga! W zależności od swojego rozmiaru, drzewa rzucają różnej wielkości cień, blokując dostęp do słońca innym drzewom!

W grze Fotosynteza, zdobyte punkty Światła można wykorzystać na różne akcje w fazie Cyklu Życia. Po pierwsze, możecie wykupić ze swojej planszy kolejne Nasiona i Drzewa. Po drugie, możecie zasadzić Nasiona, a następnie wydawać kolejne punkty, aby wasze drzewa rosły. I po trzecie, kiedy drzewa staną się Duże, możecie je usunąć z planszy (obumarcie drzewa), zdobywając punkty zwycięstwa, których liczba jest zależna od położenia drzewa w lesie. W każdej rundzie wykonujecie tyle akcji, na ile pozwalają wam punkty Światła, a następnie przychodzi czas na kolejnego gracza.

Fotosynteza to wciągająca gra planszowa dla 2 do 4 osób z przepięknie wykonanymi komponentami, które ubarwią każde spotkanie.

Zawartość pudełka:

plansza główna
kafelek słońca
4 żetony obrotu słońca
4 plansze graczy
znacznik pierwszego gracza
24 żetony punktacji
4 znaczniki punktów światła
24 żetony nasion (po 6 z każdego gatunku)
32 małe drzewa (po 8 z każdego gatunku)
16 średnich drzew (po 4 z każdego gatunku)
8 dużych drzew (po 2 z każdego gatunku
Instrukcja

Podstawowe informacje:

liczba graczy: 2-4
wiek: 8+
czas rozgrywki: 30 – 60 min.
wydawca: Portal Games
autor: Hjalmar Hach
wydanie: polskie

 

Ocena rozgrywki:

Losowość

Interakcja:

Złożoność

Okiem Gracza:

Najczęsciej zadawane pytania:

Ile rund składa się gra

Gra składa się z 18 rund, odmierzanych przez kafelek Słońca, który krąży dookoła planszy.

Jakie są fazy każdej rundy?

Każda runda składa się z dwóch faz: Fazy Fotosyntezy i Fazy Cyklu Życia. W pierwszej fazie otrzymujecie punkty Światła za każde nasłonecznione drzewo. W drugiej fazie możecie wykorzystać zdobyte punkty Światła na różne akcje, takie jak wykupienie kolejnych Nasion i Drzew, zasadzenie Nasion, czy usunięcie Dużych drzew z planszy.

Jak zdobywa się punkty zwycięstwa?

Istnieje wiele dróg, aby osiągnąć cel gry, dzięki czemu każdy może to zrobić na swój własny sposób. Gracze mogą działać jako myśliwi, zbieracze, rolnicy i wytwórcy narzędzi. Mogą również skupić się na handlu lub budowaniu struktur.

Czy w grze występuje losowość?

W Fotosyntezie właściwie nie zetkniecie się z losowością — tutaj każdy ruch będzie wynikał z obmyślanej przez was strategii, będąc jednocześnie jawnym dla wszystkich przeciwników.

Czy w grze występują różne poziomy trudności?

W grze nie ma oficjalnie zdefiniowanych poziomów trudności, ale gracze mogą dostosować zasady gry do swoich potrzeb.

Redakcja okiemgracza.pl
Redakcja okiemgracza.pl

Arkadiusz "Święty" Świętoń, Mateusz "Owca" Owczarek, Michał "Foka" Zając

Zapaleni miłośnicy gier planszowych, którzy od wielu lat eksplorują różnorodny świat tych gier. Ich pasja do gier wykracza poza zwykłą rozrywkę; wolne chwile poświęcają na szczegółową analizę nowych gier, zagłębiając się w ich mechanikę, strategie i elementy tematyczne. Ich podejście do gier jest zarówno intelektualne, jak i przyjemne, co czyni ich szanowanymi postaciami w społeczności graczy.

Ocena ogólna:

5/5