Odmęty Grozy

Opis gry:

Odmęty grozy to zaawansowana, wciągająca gra planszowa z motywem zdrajcy, gdzie uczestnicy muszą się wzajemnie podejrzewać, a jednocześnie współpracować, by osiągnąć wspólny cel.

Nasycona klimatem zaczerpniętym z twórczości H.P. Lovecrafta, pełna oryginalnych postaci z interesującymi historiami, rozgrywka dostarcza mnóstwo emocji i zmusza graczy do ciągłego oceniania sytuacji i podejmowania ryzyka. Choć współdziałają ze sobą, muszą być ostrożni i sprytni, by ocalić statek przed zatonięciem.

W pudełku znajdziecie dużą planszę z planem parowca Atlantica.

Na czym to polega? W głębinach Oceanu Atlantyckiego czyhają groźne istoty, które chcą zatopić parowiec. Ich sługi, przyjmujące ludzką postać hybrydy, przedostały się na pokład. W każdej rozgrywce w Odmęty grozy co najmniej jedna osoba odgrywa rolę takiej istoty, której zadaniem będzie utrudnianie pracy innym graczom.

Wszyscy uczestnicy, nie ważne czy są ludźmi, czy też podstępnymi hybrydami, mają dostęp do czterech kluczowych zasobów statku. Sprawne zarządzanie nimi jest bardzo ważne z punktu widzenia zwycięstwa i porażki, ale też dla odkrycia, kto jest kim. Podczas gdy ludzie będą się starać dbać o utrzymanie zasobów, hybrydy będą dyskretnie, lecz efektywnie je zmniejszać. Jednak gdy nadejdzie czas kryzysu, trudno będzie ocenić, do czego dążą poszczególne osoby!

W kluczowych momentach gracze będą musieli razem stawić czoła zagrożeniu. Czekają na nich wyzwania, które mogą zaszkodzić pasażerom oraz testy umiejętności, podczas których sabotażyści mogą dodatkowo utrudniać zwycięstwo.

Dlaczego pokochasz tę grę?
To zaawansowana, wielowymiarowa gra pełna istotnych decyzji, a jednocześnie zachwycająca klimatem. Wewnątrz znajdziemy wielką mapę statku parowego, 10 postaci z unikalnymi historiami, a także estetycznie wykonane figurki potworów. Podczas rozgrywki uczestnicy mają okazję wcielić się w niesymetryczne role. Jeśli pozostaniemy ludźmi, będziemy musieli skutecznie zarządzać zasobami, odkrywając jednocześnie tożsamość zdrajców. Gdy przypadnie nam rola hybrydy, czeka nad nie lada wyzwanie, by sabotować statek, nie dając się rozpoznać jako wróg. Gra czerpie garściami z twórczości H.P. Lovecrafta, jednocześnie eksplorując jej mniej znane obszary. Klimat grozy jest tu ciężki i wyraźny, a uczestnicy będą mieli okazję spotkać potwory, które na co dzień spoczywają ukryte w morskich głębinach. Odmęty grozy zbudowane zostały na kanwie planszowego hitu Battlestar Galactica i były konsultowane z jego autorem. Mamy zatem doskonałą mechanikę, która zachwyciła graczy na całym świecie, wzbogaconą o zupełnie nowe elementy strategiczne i zachwycającą nowym, wciągającym klimatem.

 

Zawartość pudełka:

instrukcja
kompendium zasad
plansza z 4 wskaźnikami zasobów
22 plastikowe figurki potworów
10 arkuszy postaci
3 arkusze pomocy zdrajcy
6 arkuszy pomocy graczy
10 pionków postaci
żeton aktywnego gracza
4 znaczniki zdrajcy
9 żetonów pasażerów
kość ośmiościenna
żeton podróży
żeton rytuału
14 kart lojalności
70 kart Mitów
2 karty tytułów
20 kart zaklęć
20 kart nawigacji
20 kart przedmiotów
9 kart uszkodzeń statku
10 kart wyczynów
126 kart umiejętności

Podstawowe informacje:

liczba graczy: 3-6
wiek: 14+
czas rozgrywki: 120-240 min
wydawca: Rebel
autor: Tony Fanchi
wydanie: polskie

Ocena rozgrywki:

Losowość

Interakcja:

Złożoność

Okiem Gracza:

Najczęsciej zadawane pytania:

Czym są Odmęty Grozy?

Odmęty Grozy to kooperacyjna gra planszowa z elementem zdrajcy, inspirowana twórczością H.P. Lovecrafta i oparta na mechanice gry Battlestar Galactica. Gracze wcielają się w pasażerów parowca Atlantica, który płynie do Bostonu, ale jest atakowany przez potwory z morskich głębin. Wśród graczy znajdują się hybrydy, które są sługami potworów i próbują zatopić statek. Celem ludzi jest dopłynięcie do portu, a cel hybryd jest przeciwny. W grze 5-6 osobowej występuje też kultysta, który ma własny cel i zmienia stronę w połowie gry.

Jak grać w Odmęty Grozy?

Odmęty Grozy można grać samodzielnie lub połączyć z innymi rozszerzeniami do gry Smash Up. Na początku gry każdy gracz wybiera jedną z 10 postaci i losuje kartę lojalności, która określa, czy jest człowiekiem, hybrydą lub kultystą. Następnie gracze dobierają po pięć kart umiejętności i odkrywają losowo osiem baz. W swojej turze gracz może zagrać jedną kartę akcji i jedną kartę postaci na dowolnej bazie. Celem gry jest zdobycie punktów zwycięstwa poprzez przejmowanie baz. Gra kończy się, gdy jeden z graczy zdobędzie 15 punktów zwycięstwa.

Jakie są specjalne zdolności postaci z Odmęty Grozy?

Oto krótki opis każdej postaci:
Agatha Crane: Agatha jest medium, które potrafi komunikować się z duchami. Może używać swojej zdolności, by odrzucić kartę z talii mitów i zagrać inną z ręki. Może też odrzucić kartę z talii chaosu i zagrać inną z ręki podczas testu umiejętności.
Arthur McIntyre: Arthur jest oficerem, który potrafi dowodzić załogą. Może używać swojej zdolności, by zwiększyć siłę dowolnej postaci na bazie o 1. Może też zagrać dodatkową kartę akcji podczas swojej tury.
Charlie Kane: Charlie jest politykiem, który potrafi wpływać na ludzi. Może używać swojej zdolności, by wymienić się kartami z innym graczem. Może też zagrać dodatkową kartę postaci podczas swojej tury.
Daniela Reyes: Daniela jest mechanikiem, który potrafi naprawiać uszkodzone pomieszczenia. Może używać swojej zdolności, by zredukować koszt naprawy pomieszczenia o 1. Może też zagrać dodatkową kartę akcji podczas swojej tury.
Father Mateo: Father Mateo jest księdzem, który potrafi modlić się za ocalenie. Może używać swojej zdolności, by zmienić wynik rzutu kością na dowolną liczbę. Może też zagrać dodatkową kartę postaci podczas swojej tury.
Lily Chen: Lily Chen jest mistrzynią sztuk walki, która potrafi walczyć z potworami. Może używać swojej zdolności, by zwiększyć siłę swojej postaci o 1. Może też zagrać dodatkową kartę akcji podczas swojej tury.
Lola Hayes: Lola Hayes jest aktorką, która potrafi zmieniać swoją rolę. Może używać swojej zdolności, by zmienić kolor swojej karty umiejętności na dowolny. Może też zagrać dodatkową kartę postaci podczas swojej tury.
Norman Withers: Norman Withers jest astronomem, który potrafi przewidywać przyszłość. Może używać swojej zdolności, by podejrzeć dwie karty z talii mitów i zagrać jedną z nich. Może też zagrać dodatkową kartę akcji podczas swojej tury.
Silas Marsh: Silas Marsh jest marynarzem, który potrafi poruszać się po statku. Może używać swojej zdolności, by przenieść się do dowolnego pomieszczenia. Może też zagrać dodatkową kartę postaci podczas swojej tury.
Tommy Muldoon: Tommy Muldoon jest detektywem, który potrafi rozwiązywać zagadki. Może używać swojej zdolności, by odrzucić kartę z talii mitów i zagrać inną z ręki. Może też zagrać dodatkową kartę akcji podczas swojej tury.

Jakie są zasady dotyczące potworów z Odmęty Grozy?

Odmęty Grozy zawierają dwie duże figurki potworów: Głębinowego Przedwiecznego i Głębinowego Króla. Są to główne zagrożenia dla graczy, które mogą pojawić się na statku w wyniku kart mitów lub akcji hybryd. Głębinowy Przedwieczny ma siłę 6 i może atakować graczy na sąsiednich bazach. Głębinowy Król ma siłę 8 i może atakować graczy na dowolnej bazie. Żaden z potworów nie może być zniszczony, ale można ich odstraszyć lub unikać. Oprócz dużych potworów, w grze występują też mniejsze stwory, takie jak Głębinowe Larwy, Głębinowe Węże i Głębinowe Gwiazdy. Mają one siłę od 1 do 3 i mogą atakować graczy na tej samej bazie. Można je zniszczyć, używając kart akcji lub zdolności postaci.

Czy są dodatki do gry Odmęty Grozy?

Gra Odmęty Grozy jest samodzielnym tytułem, który nie ma jeszcze żadnych oficjalnych dodatków.

Redakcja okiemgracza.pl
Redakcja okiemgracza.pl

Arkadiusz "Święty" Świętoń, Mateusz "Owca" Owczarek, Michał "Foka" Zając

Zapaleni miłośnicy gier planszowych, którzy od lat eksplorują różnorodny świat tych gier. Ich pasja do gier wykracza poza zwykłą rozrywkę; wolne chwile poświęcają na szczegółową analizę nowych gier, zagłębiając się w ich mechanikę, strategie i elementy tematyczne. Ich podejście do gier jest zarówno intelektualne, jak i przyjemne, co czyni ich szanowanymi postaciami w społeczności graczy.

Ocena ogólna:

5/5