lords-of-hellas

Opis gry:

Wraz z upadkiem cywilizacji mykeńskiej, potęga i kultura starożytnej Grecji odeszła w niebyt, zaś Hellada pogrążyła się w chaosie i zniszczeniu. Ten mroczny okres nie został udokumentowany w żadnych kronikach. Pośród śmierci i zamętu kilkoro wybrańców postanowiło przywrócić prawo i porządek przejmując kontrolę nad upadłą krainą. Do historii przeszli jako bohaterowie, ale wkrótce nad ich ambicjami zapanowała żądza władzy. Pomiędzy wybrańcami rozpętała się gwałtowna wojna, której zwycięzca miał zostać niepodzielnym władcą Hellady. Trwająca wojna przyciągnęła uwagę tajemniczych i zaawansowanych technicznie istot, które przybyły do tego świata. Zaproponowały swoje wsparcie bohaterom, zapewniając im potężną broń o straszliwej mocy. Wkrótce Grecy zaczęli czcić te istoty jako bogów.

Lords of Hellas to gra planszowa typu area control z elementami przygodowymi, osadzona w mrocznych czasach Grecji, erze okrytej tajemnicą. W grze kontrolujesz asymetrycznego bohatera, rozwijasz go poprzez zwiększanie jego 3 podstawowych statystyk (przywódzctwo, siła i szybkość) i zbieranie artefaktów.

Możesz wybierać spośród różnych działań i wpływać na grę dzięki potężnym pomnikom bogów: Zeusa, Ateny, Hermesa i innych. Musisz strategicznie przemieszczać swoje armie i bohatera, zarządzać swoimi akcjami aby osiągnąć wygraną.

Za co pokochasz tą gre?

W grze występują zdarzenia losowe, w których gracze muszą głosować lub podjąć wspólne działania. Gracze mogą wygrać na różne sposoby: przez kontrolowanie obszarów, świątyń lub zabijanie potworów. Po spełnieniu warunku zwycięstwa gra kończy się (nie ma systemu punktowego).

W grze możesz zbudować majestatyczne wieloczęściowe pomniki bogów by odblokować ich potężne moce, które pomogą Ci wygrać i przetrwać najazdy potworów, siejących zniszczenie na lądzie i morzu.

 

Czy to możliwe, że to co ludzie z tamtych czasów postrzegali jako bogów, było istotami z innej planety, wprowadzającymi zaawansowane technologie do ówczesnego świata? To ciekawa hipoteza, ale nie ma na to żadnych naukowych dowodów.

Zawartość pudełka:

Mapa

♦ 4 plansze bohaterów
♦ 4 plansze armii
♦ 4 plastikowe pierścienie w kolorach graczy
♦ 4 arkusze pomocy
♦ 1 arkusz perskiej inwazji
♦ 7 arkuszy potworów

Karty

♦ Talia wydarzeń (14 kart potworów, 9 kart zadań)
♦ Talia ataku potworów (18 kart)
♦ Talia artefaktów (10 kart neutralnych artefaktów, 7 kart artefaktów z potworów, 3 karty boskich artefaktów)
♦ Talia kart walki (30 kart)
♦ Karty błogosławieństw (12 kart Ateny, 12 kart Zeusa, 12 kart Hermesa)
♦ Karty świątyń (5 kart)
♦ Karty pomocy (4 karty)
♦ Karta aktywacji monumentu (1 karta)

Figurki

♦ 4 herosów (Herakles, Perseusz, Achilles, Helena)
♦ 3 pięcioelementowe monumenty (Zeus, Atena, Hermes)
♦ 60 hoplitów (15 na gracza)
♦ 16 kapłanów (4 na gracza)
♦ 7 potworów
♦ Kość potworów

Żetony

♦ 60 żetonów kontroli (15 na gracza)
♦ 12 żetonów cech (3 na gracza)
♦ 9 żetonów zadań
♦ 8 żetonów świątyń (z plastikowymi podstawkami)
♦ 24 żetony wykorzystanych akcji (6 na gracza)
♦ 5 żetonów chwały (1 w kolorze każdej krainy)
♦ 15 znaczników ran potworów
♦ 1 żeton Wyroczni Delfickiej (z plastikową podstawką)

 

Podstawowe informacje:

liczba graczy: 1-4
wiek: 14+
czas rozgrywki: 60 – 90 min.
wydawca: Awaken Realms
autor: Adam Kwapiński
wydanie: polskie

Ocena rozgrywki:

Losowość

Interakcja:

Złożoność

Okiem Gracza:

Najczęsciej zadawane pytania:

Jakie są sposoby na wygraną w grze Lords of Hellas?

Gracze mogą wygrać na różne sposoby: przez kontrolowanie obszarów, świątyń lub zabijanie potworów. Po spełnieniu warunku zwycięstwa gra kończy się (nie ma systemu punktowego).

Jakie są podstawowe statystyki bohatera w grze Lords of Hellas?

Podstawowe statystyki bohatera to przywództwo, siła i szybkość. Możesz rozwijać swojego bohatera poprzez zwiększanie tych statystyk i zbieranie artefaktów.

Jakie są potężne moce bogów w grze Lords of Hellas?

W grze możesz zbudować majestatyczne wieloczęściowe pomniki bogów by odblokować ich potężne moce, które pomogą Ci wygrać i przetrwać najazdy potworów, siejących zniszczenie na lądzie i morzu. Potężne moce bogów to np. możliwość teleportacji, zwiększenia siły bohatera, czy też zwiększenia liczby jednostek w armii.

Czy istnieje system punktowy w grze Lords of Hellas?

Nie, gra nie posiada systemu punktowego.

Czy istnieje możliwość late pledge w grze Lords of Hellas?

Niestety, opcja late pledge jest już zamknięta i nie będzie dostępna w przyszłości. Wydawca nie planuje również drukowania dodatkowych egzemplarzy gry.

Czy są dodatki gry Lords of Hellas?

Tak, istnieją dodatki do gry Lords of Hellas. Wśród dodatków znajdują się m.in. Lord of the Sun, Atlas, Dark Ages.

Redakcja okiemgracza.pl
Redakcja okiemgracza.pl

Arkadiusz "Święty" Świętoń, Mateusz "Owca" Owczarek, Michał "Foka" Zając

Zapaleni miłośnicy gier planszowych, którzy od wielu lat eksplorują różnorodny świat tych gier. Ich pasja do gier wykracza poza zwykłą rozrywkę; wolne chwile poświęcają na szczegółową analizę nowych gier, zagłębiając się w ich mechanikę, strategie i elementy tematyczne. Ich podejście do gier jest zarówno intelektualne, jak i przyjemne, co czyni ich szanowanymi postaciami w społeczności graczy.

Ocena ogólna:

5/5