Disney Villainous

Opis gry:

Zwycięstwo należy do nikczemników!

Złoczyńcy Disneya byli zapomniani i upokorzeni przez Bohaterów, którzy odebrali im szansę na spełnienie marzeń. Lecz nie poddali się i czekali na swój czas… Aż w końcu nadszedł dzień, gdy mogli wyjść na światło dzienne i oczarować wszystkich swoim urokiem i stylem. Każdy zna bajkowe zakończenia, ale nikt nie zastanawiał się, co by się stało, gdyby Złoczyńcy osiągnęli to, co chcieli. A teraz mamy okazję to odkryć na własne oczy!

Zło jest fascynujące Przedstawiamy postaci, które znasz, ale ich historię piszemy od nowa. Tym razem nie liczy się dobro, honor i sprawiedliwość – wręcz przeciwnie: liczy się podstęp, zachłanność i okrucieństwo. Zło ma zwyciężyć, a najgorszy zgarnie wszystko!

Złoczyńcy
Gra Disney Villainous polega na wcieleniu się w jedną z sześciu postaci z najbardziej znanych filmów Disneya:

1.Kapitana Haka (największego wroga Piotrusia Pana)
2. Dżafara (złego czarownika walczącego z Alladynem)
3.Diabolinę (czarownicę, która rzuciła urok na Aurorę – Śpiącą Królewnę)
4.Księcia Jana (chciwego przeciwnika Robin Hooda)
5.Królową Kier (bezwzględną władczynię, którą spotyka w Krainie Czarów Alicja)
6.Urszulę (przebiegłą wiedźmę pragnącą zguby syrenki Arielki)

Z każdym z graczy wciela się w rolę jednego z sześciu Złoczyńców i, używając jego specjalnych umiejętności, dąży do spełnienia swojego Zadania (Złoczyńcy mają różne Zadania). Poza Złoczyńcami w grze występują także pozytywni Bohaterowie filmów, ale tym razem ich irytująca dobroć może tylko przeszkodzić innym graczom – jeśli dobrze to wykorzystamy.

Rozpoczynamy !

Zasady gry:

W każdej turze gracze przenoszą swoją postać do innego miejsca na swojej Planszy (jeśli nie jest ono zablokowane symbolem kłódki), Wykonują Akcje (np. grając Karty z ręki lub biorąc Żetony z Kociołka Mocy), dobierają swoje Karty (tak, by mieć zawsze cztery karty w ręku) – Karty służą też do zastawiania pułapek na przeciwników, ponieważ w Talii Kart Złoczyńcy są Sojusznicy (wspólnicy Złoczyńców), a na Kartach Przeznaczenia są np. Bohaterowie (dobre postaci, które można wysłać na innych graczy). Poza tym w obu Taliach są Przedmioty (przybory pomagające osiągnąć Cel) oraz jednorazowe Efekty (np. „zniszcz Bohatera o sile 4 lub mniejszej”). Każda tura ma tysiące możliwości, ponieważ zależy od przemyślanej strategii, działań innych graczy i trochę od karcianego losu. Z każdym bohaterem zaczynasz grę od początku Jeśli ułożyłeś sobie plan wykonania Celu Twoim ulubionym Złoczyńcą, możesz następnym razem wybrać innego – dzięki temu, że każdy z nich ma swój wyjątkowy Cel, dla Ciebie gra zacznie się na nowo. Będziesz musiał na nowo poznać i rozgryźć Twojego Złoczyńcę. Ponadto musisz być uważny, ponieważ niektóre Cele można zrealizować tylko na początku tury. Przy każdym nowym Złoczyńcy będziesz mógł znów spotkać się z ulubionymi postaciami z filmów Disneya, sprawdzić swoje zdolności strategiczne i po prostu zmienić los baśni.

Zawartość pudełka:

6 pionków symbolizujących Złoczyńców
6 Plansz
6 Talii Złoczyńcy (30 kart w jednej talii)
6 Talii Przeznaczenia (15 kart w jednej talii)
6 Przewodników Złoczyńcy (charakterystyka i wskazówki odnośnie danego Złoczyńcy)
3 Żetony Blokady
1 Żeton Przeznaczenia
1 Kociołek
80 Żetonów Mocy
6 Kart Referencji (z celami każdego ze Złoczyńców oraz symbolami Akcji)

Podstawowe informacje:

liczba graczy: 2-6
wiek: 10+
czas rozgrywki: 40-120 min.
wydawca: Ravensburger
autor: Prospero Hall
wydanie: polskie

Ocena rozgrywki:

Losowość

Interakcja:

Złożoność

Okiem Gracza:

Najczęsciej zadawane pytania:

Jakie są cele poszczególnych złoczyńców?

Kapitan Hak: pokonać Piotrusia Pana na Jolly Roger.
Dżafar: zdobyć lampę dżina i hipnotyzować sułtana.
Diabolina: przejąć kontrolę nad królestwem i zniszczyć księcia Filipa.
Książę Jan: zebrać 20 monet i mieć większy majątek niż Robin Hood.
Królowa Kier: zbudować trzy barykady i zniszczyć wszystkie talie kart.
Urszula: zdobyć trójząb Neptuna i mieć na swojej stronie Ariela lub króla Trytona.

Jak używać kart bohaterów?

Karty bohaterów służą do przeszkadzania innym graczom. Możesz zagrać kartę bohatera na planszy innego gracza, jeśli jesteś na polu z symbolem fate. Karta bohatera zajmuje jedno z miejsc na planszy i blokuje akcje, które można tam wykonać. Możesz też aktywować efekty kart bohaterów, jeśli spełniasz warunki na nich napisane.

Jak pozbyć się kart bohaterów?

Możesz pozbyć się kart bohaterów na kilka sposobów. Niektóre karty złoczyńców mają akcje, które pozwalają ci przenieść, zniszczyć lub zignorować karty bohaterów. Możesz też użyć kart sojuszników lub przedmiotów, które mają takie same symbole jak karty bohaterów, aby je pokonać w walce. Jeśli pokonasz kartę bohatera, odrzucasz ją na stos kart fate.

Jak wygrać grę?

Aby wygrać grę, musisz spełnić swój cel złoczyńcy, zanim zrobi to któryś z innych graczy. Cel złoczyńcy jest napisany na karcie przewodnika złoczyńców, którą otrzymujesz na początku gry. Musisz spełnić warunki celu na końcu swojej tury, aby ogłosić zwycięstwo.

Czy są dodatki do gry?

Tak, gra ma kilka dodatków, które wprowadzają nowych złoczyńców, bohaterów, przedmioty i efekty. Niektóre z dodatków to:
Villainous Źli do szpiku kości: zawiera trzech dodatkowych złoczyńców: Hadesa, Złą Królową i Dr. Faciliera. Gra może być grana samodzielnie lub jako rozszerzenie do wersji podstawowej1.
Marvel Villainous: zawiera pięciu złoczyńców z uniwersum Marvela: Thanosa, Hela, Ultron, Taskmastera i Killmongera. Gra może być grana samodzielnie lub połączona z innymi grami z serii Villainous

Redakcja okiemgracza.pl
Redakcja okiemgracza.pl

Arkadiusz,,Święty,, Świętoń, Mateusz ,,Owca,, Owczarek

Zapaleni miłośnicy gier planszowych, którzy od dziesięciu lat eksplorują różnorodny świat tych gier. Ich pasja do gier wykracza poza zwykłą rozrywkę; wolne chwile poświęcają na szczegółową analizę nowych gier, zagłębiając się w ich mechanikę, strategie i elementy tematyczne. Ich podejście do gier jest zarówno intelektualne, jak i przyjemne, co czyni ich szanowanymi postaciami w społeczności graczy.

Ocena ogólna:

5/5